Kraftö har reviderat sina bildmontage

Kraftös kompletterande fotomontage (nedan) bekräftar att man ser minst 5 aggregat från den punkt vi gjort vårt montage.

Med denna komplettering från Kraftö bekräftas att synligheten i närområdet är betydligt mer omfattande än vad tidigare underlag uppvisar. (Tidigare anslyser indikerade att man inte skulle se några aggregat alls från tex Kaxholmen.)

Vi utgår från att Kraftö nu kommunicerar att en exploatering har en stor påverkan på närområdet till politker och beslutsfattare.

www.skarstadalen.se

Detta är Kraftös visualisering. Detta bekräftar våra tidigare visualiseringar och står i kontrast emot tidigare uttalanden och synbarhet ifrån Kraftö AB.

3 kommentarer

Robin Strand · augusti 26, 2019 kl. 9:35 f m

Fyfan för vindkraftverk!

Annelie · oktober 2, 2019 kl. 12:53 e m

Förstår inte att de kan få tillstånd till detta när vi har örnar som häckar här. Finns det inga lagar om det?

    Skärstadalen.se · oktober 22, 2019 kl. 4:39 e m

    Hej!
    Alla tillstånd ska bevisas och fågelinventeringen som är gjord säger inget om örnar. Är det fel måste man överklaga, eller låta sina lokala politiker veta det.

Lämna ett svar

Platshållare för profilbild

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.